W dzisiejszych czasach coraz więcej specjalistów pracuje za pośrednictwem internetu. Pozwala nam to nawiązywać kontakty biznesowe z partnerami z różnych zakątków kraju i Europy. Zwłaszcza w związku z pandemią COVID-19 rozwiązania multimedialne okazały się zbawienne dla płynnej pracy przedsiębiorstwa. Komunikując się z członkami naszego zespołu, klientami i partnerami biznesowymi często musimy korzystać z systemów audio i wideokonferencyjnych. Jak dobrać odpowiedni sprzęt do spotkań audiokonferencyjnych?

Przegląd sprzętu do audiokonferencji

Patrząc na rynek technologii audiokonferencyjnej, możemy wyróżnić dwie kategorie produktów. Pierwsza to sprzęt do użytku indywidualnego - przede wszystkim zestawy słuchawkowe wykorzystywane w Call Center lub przez specjalistów pracujących w domu, a także tych wykonujących swoje obowiązki w otwartej przestrzeni biurowej. Druga kategoria to profesjonalne systemy audiokonferencyjne pozwalające obsługiwać jednocześnie kilka, a czasem nawet kilkanaście mikrofonów. Rozwiązania tego typu wykorzystuje się przede wszystkim w firmowych salach konferencyjnych, w których dochodzi do audiowizualnych spotkań z partnerami, klientami i kontrahentami.

Konsultacja z firmą z branży audio-wideo

Jeśli chcemy dobrać odpowiedni sprzęt audio-wideo, dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z firmą specjalizującą się w sprzedaży tego typu urządzeń. Na rynku dostępnych jest tak wiele rozwiązań audiokonferencyjnych, że osoba spoza branży może mieć problem z doborem idealnego produktu dla siebie. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością - zdarza się, że tańszy sprzęt, mniej popularnego producenta, może oferować lepszą jakość dźwięku niż ten droższy. Specjalista pozwoli nam wybrać najlepszy sprzęt z półki cenowej, która nas interesuje. W ramach konsultacji możemy poprosić także o pomoc we wdrożeniu systemu w naszym przedsiębiorstwie.

Dopasowanie sprzętu audio do możliwości firmy

Jeśli prowadzimy mikroprzedsiębiorstwo, nie ma sensu inwestować kilkudziesięciu tysięcy w sprzęt audiokonferencyjny, zwłaszcza jeśli korzystamy z tego typu rozwiązań sporadycznie. Wówczas najlepiej dobrać sprzęt mniejszy, lecz sprawdzony. Często w mikroprzedsiębiorcach to właściciel jest odpowiedzialny za kontakt z kluczowymi klientami - wówczas może nam wystarczyć niewielki zestaw słuchawkowy. Wraz z rozwojem firmy, możemy zdecydować się na rozbudowę systemu audiokonferencyjnego w naszym pokoju spotkań.

Jak wdrożyć urządzenia audio w firmie?

Wdrożenie urządzeń audio przeprowadzić w przypadku zakupu słuchawek z mikrofonem. Wówczas wystarczy rozdać sprzęt współpracownikom. W przypadku paneli konferencyjnych przeznaczony do sal spotkań najlepiej na wstępie przeprowadzić szkolenie ogólne dla kilku pracowników, aby sprzęt mógł być wykorzystywany przez całą firmę. Panele konferencyjne tego typu często mają wbudowany moduł wideokonferencyjny, dlatego niezwykle ważne jest, aby sprzęt był dobrze skonfigurowany. Na szczęście urządzenia renomowanych producentów są zwykle niezwykle intuicyjne - pozwala to na łatwą obsługę sprzętu każdego dnia.