Praca zdalna w domu to marzenie wielu Polaków. Dlaczego? Gdyż wiąże się ono z wizją sielankowego życia, w którym możemy pracować nie wychodząc z łóżka, w ogrodzie czy między przysłowiową kuchnią a salonem. Rzeczywistość oczywiście nie jest aż tak kolorowa. Praca zdalna w domu wymaga od nas ogromnych pokładów cierpliwości, dyscypliny i zorganizowania. Nim jednak zdecydujemy się na pracę zdalną, warto zadbać o swoje zaplecze techniczne. Jaki sprzęt jest niezbędny podczas pracy z domu?

Po pierwsze: wydajny komputer

Najważniejszym narzędzie podczas pracy zdalnej jest niewątpliwie dobrej jakości komputer. Przed wyborem musimy odpowiedzieć sobie na pytanie - do czego będziemy go wykorzystywać? Czy potrzebujemy stacjonarnego sprzętu o wysokich parametrach graficznych, czy może zgrabnego laptopa z długą żywotnością baterii? To bardzo ważne pytanie, gdyż komputer jest zwykle najdroższym elementem naszego domowego biura, więc skoro inwestujemy spore pieniądze - warto wybrać sprzęt, z którego będziemy zadowoleni. Jeśli szukamy dobrego sprzętu, jednak nie chcemy inwestować dużych pieniędzy, możemy porozmawiać ze znajomym informatykiem na temat złożenia komputera lub wybrać poleasingowego laptopa z komisu.

Narzędzia do wideo spotkań

Pracując zdalnie nie unikniemy telekonferencji i video spotkań. Czasami będzie to luźne spotkanie firmowe podsumowujące tydzień, a czasem ważna prezentacja przed klientem z drugiego końca Europy. Zwłaszcza w tej drugiej sytuacji nie możemy sobie pozwolić nawet na najmniejsze wpadki, które mogą rzutować na powodzenie projektu. Dlatego też przeglądając sprzęt audio-video, warto wybrać najwyżej ocenianych producentów, którzy od lat tworzą sprzęt do wykorzystania biznesowego.

Wygodne biurko i krzesło

Praca zdalna z domu polega zwykle głównie na siedzeniu przed komputerem, warto więc zadbać o odpowiednie stanowisko pracy. Wygodne krzesło to absolutna podstawa w kreowaniu domowej przestrzeni biurowej. Wpływa ono bowiem nie tylko na nasz komfort pracy, ale także na zdrowie naszego kręgosłupa. Duże biurko pozwoli nam łatwiej zorganizować swoją pracę, a także ewentualny komputerowy osprzęt w postaci drukarki czy skanera.

Dodatkowe narzędzia ułatwiające pracę

Poza przestrzenią biurową i odpowiednim sprzętem powinniśmy także sięgnąć po narzędzia internetowe ułatwiające nam pracę. Aplikacji tego typu jest naprawdę sporo - od klienta poczty, przez programy uporządkowujące projekty, po oprogramowanie niezbędne do wykonywania naszych podstawowych i tych bardziej zaawansowanych obowiązków. Najlepiej już na początku pobrać wszystkie najpotrzebniejsze nam aplikacje, gdyż pozwoli nam to już na starcie sprawnie zarządzać realizowanymi przez nas projektami. Nie zapomnijmy także o instalacji aplikacji odpowiedzialnej za komunikację w zespole. Nie chcemy się przecież obudzić 3 minuty przed planowanym spotkanie, że na naszym komputerze nie mamy zainstalowanego np. Skype, a sterowniki naszego osprzętu nie zostały poprawnie skonfigurowane.