Jeszcze kilkanaście lat temu praca zdalna była terminem stosunkowo abstrakcyjnym. Świat zmienia się jednak szybko i dziś w coraz większej liczbie branż sięga się po rozwiązanie polegające na pracy zdalnej. Praca taka zwykle odbywa się online lub z pomocą wybranych aplikacji, których zadaniem będzie monitorowanie aktywności pracownika w poszczególnych godzinach. Bez względu jednak na to czy takowy monitoring jest uruchomiony oraz jak się odbywa, praca zdalna zawsze wiąże się z ryzykiem obniżonego komfortu oraz koniecznością jego podwyższenia. Wszak zwykle w domowych warunkach nie będziemy mieli tak znakomitych warunków pracy jak chociażby w biurze.

Odpowiednie stanowisko pracy

Stanowisko pracy to oczywiście podstawa. Powinno być ergonomiczne i zgodne ze wszystkimi zasadami użytkowania urządzeń, takich jak chociażby komputer. Niezwykle ważny będzie również dobór fotela biurowego. Samo ulokowanie stanowiska pracy w naszym domu również nie pozostaje obojętne na jakość pracy. Odpowiednie oświetlenie wieczorami, brak nadmiaru światła słonecznego w dzień, dobre zaciemnienie czy też ulokowanie biurka do pracy w miejscu odosobnionym od ewentualnych domowników, to kwestie, którymi powinniśmy zainteresować się w pierwszej kolejności.

Higiena umysłu

Nie tylko nasze ciało wymaga higieny. Również umysł powinien co jakiś czas odpoczywać. Przede wszystkim nie powinniśmy pracować z łóżka czy też w naszym ulubionym miejscu w domu. To może być wizja kusząca, ale jednak wywoła prędzej czy później negatywne skojarzenia w naszym umyśle i zabierze nam przyjemność z przebywania w tych miejscach. Dbajmy również o to, by regularnie wykonywać przerwy. Jeżeli pracujemy zdalnie jednie tymczasowo, dobrze będzie zachować podobny rytm przerw, do którego stosowaliśmy się w naszym biurze. Naszym celem powinno być przede wszystkim rozdzielenie sfery domowej od sfery pracy. To bardzo ważne dla komfortu psychicznego. W niektórych przypadkach dobrym posunięciem może okazać się również pracowanie w miejscach publicznych – kawiarniach, parkach czy też bulwarach, o ile oczywiście takie miejsce sprzyjać będzie komfortowi.

Zadbaj o rozwiązania komunikacyjne

Praca w domu to często samotna przeprawa przez trudy dnia codziennego. Nie musi tak wcale jednak być jeżeli będziemy posiadali odpowiednie wyposażenie i oprogramowanie, które umożliwi nam kontakt z naszymi współpracownikami czy też osobami z naszego teamu, które również wykonują swoje obowiązki zdalnie. Przydatne może okazać się wgranie profesjonalnych usług takich jak Microsoft Teams lub aplikacji do komunikacji video – Zoom lub Skype. W wielu firmach jest to wręcz obowiązkiem, ale nawet jeżeli nie w naszej, możemy zaproponować naszemu teamowi współpracę za pomocą wideokonferencji.

W pracy zdalnej pomagają rozwiązania od Poly. O marce tej dowiesz się więcej TUTAJ