Potrzeba komunikacji online jest silna jak nigdy dotąd. Czasy zmieniają się dynamicznie, a coraz to więcej firm decyduje się na współpracę online. Jest to konieczne wręcz w miejscach, gdzie odległości między członkami zespołu uniemożliwiłyby fizyczne spotkanie się przy projekcie. W takiej sytuacji pozostaje jedynie komunikowanie się online. Na rynku od bardzo wielu lat działają rozwiązania, które pozwalają na wdrożenie takiej komunikacji na odpowiednim poziomie, a z każdym rokiem przybywa kolejnych oryginalnych sposobów na sprawienie, by telekonferencja jeszcze bardziej przypominała spotkanie twarzą w twarz.

Skype – znana marka, podstawowe możliwości

Skype zna niemal każdy. To komunikator, który pojawił się po prostu w odpowiednim momencie, dzięki czemu wyrobił sobie fantastyczną markę i pozostał na stałe w świadomości wielu użytkowników jako jedyne narzędzie umożliwiające telekonferencje, również grupowe. W rzeczywistości produkt ten posiada wiele niedoskonałości. Skype dedykowany jest do użytku prywatnego oraz komercyjnego (posiada wersję biznesową), przede wszystkim dla mniejszych firm.

Korzyści:

- prostota obsługi

- popularność (wiele osób posiada konto skype)

- szybkość działania

- program darmowy

Wady:

- maksymalnie 50 osób na konferencji

Microsoft Teams – rozwiązanie dla największych

Rozwiązania takie jak Microsoft Teams są skierowane do użytkowników profesjonalnych oraz dużych firm, choć oczywiście również te mniejsze w pakiecie odnajdą coś dla siebie. Microsoft przygotował prawdziwy kombajn, którego zadaniem będzie kompleksowe wspieranie pracy grupowej w naszym teamie. To nie tylko narzędzie do wideokonferencji, ale również do wymiany plików, wspólnej pracy nad projektami i wielu innych potrzeb znanych z dużych firm i zespołów.

Korzyści:

- rozbudowana darmowa opcja

- praktyczne narzędzie do pracy grupowej

- możliwość współpracy z wieloma aplikacjami

- prędkość działania

- do 250 osób na wideokonferencji

Wady:

- konieczność posiadania Office 365

Zoom – prostota i niezawodność

Ostatnie miesiące to niezwykle duża popularność aplikacji Zoom. Pozwala ona na tworzenie konferencji w formie video oraz proste zarządzanie tymi konferencjami. Aplikacja pozwala na całkiem sporo w wersji darmowej, ale i jej wersja płatna przyciąga coraz więcej osób. Produkt jest po prostu niezawodny i to jego największa zaleta, która wskazywana jest przez wielu użytkowników. To zdecydowanie zalecany wybór dla osób ceniących sobie prostotę działania i niezawodność. Aplikacja nie zaskoczy nas mnogością opcji, ale jakością działania.

Korzyści:

- wysoka niezawodność

- niska cena

- rozbudowane opcje w darmowej wersji

- bardzo prosta obsługa

Wady:

- mniejsza popularność (choć w trendzie wzrostowym)