Zoom jest prostą i bardzo lubianą aplikacją dającą nam możliwość prowadzenia telekonferencji, warsztatów video i spotkań online. Niska cena (około 15 USD / miesiąc) jest bardzo często powodem wybrania tejże aplikacji. Instalacja, obsługa i praktycznie całkowita bezawaryjność to również jej bardzo duże atuty, które sprawiają, że tak wiele firm na całym świecie sięga po to właśnie rozwiązanie.

Samodzielne wdrożenie Zoom

Aplikacja kusi prostotą, a zatem wielu na pewno skusi również możliwość samodzielnej instalacji i wdrożenia w firmie. I kusi słusznie. Jej zainstalowanie to bowiem kilka minut, a pełnię możliwości użytkowania poznamy w mgnieniu oka. I to właśnie największa przewaga aplikacji Zoom nad konkurencyjnymi (i nierzadko droższymi) propozycjami.

Zacznij od wersji darmowej

Zanim zdecydujesz się na kupno, przetestuj przede wszystkim wersję darmową. Posiada ona wystarczające funkcjonalności, by ocenić jakość działania całej aplikacji i sens inwestowania w nią. Darmowa wersja to możliwość przeprowadzenia 40 minutowej konferencji, spotkania nawet 100 osób przy jednoczesnym braku możliwości nagrywania naszego spotkania. To dla większości użytkowników zupełnie wystarczająca próbka możliwości aplikacji. Często również sama wersja darmowa może okazać się dla nas satysfakcjonująca.

Zoom jako narzędzie w dużej firmie – jak wdrożyć?

Przygodę z ZOOM rozpoczynamy od jego instalacji. To prosta czynność, sprowadzająca się do pobrania pliku instalacyjnego. Niewielki plik swoją część pracy wykona bardzo szybko, a my jesteśmy w zasadzie gotowi do rozpoczęcia pracy z programem. W przypadku urządzeń mobilnych będziemy musieli pobrać odpowiednią aplikację ze sklepu Google Play, podobnie jak ma to miejsce na tabletch.

Po przygotowaniu instalacji na urządzeniach w firmie oraz pracowników w przypadku pracy online w zasadzie wszystko jest gotowe. Użytkowanie Zooma jest banalnie proste. Wystarczy naciśnięcie dużej pomarańczowej ikony z kamerą, by rozpocząć zakładanie nowego pokoju do streamu. Jako administrator uzyskamy niezbędne funkcje zarządzania, a samo zaproszenie osób do uczestnictwa w wideokonferencji odbywa się za pomocą prostego linka.

Nie zapomnij o przeszkoleniu użytkowników

Jeżeli w firmie będzie korzystało z aplikacji więcej osób należy je odpowiednio przeszkolić pod kątem jej użytkowania. Zoom choć jest prosty i nie powinien przysporzyć problemów, może jednak niektórych zaskoczyć wieloma funkcjami. Przeprowadzenie krótkiego szkolenia wprowadzającego wydaje się więc być zasadne.